"Lekarz gratis, jeśli oszukasz"
14
"Od 1 stycznia wszyscy Polacy mieli uzyskać darmowy dostęp do lekarza rodzinnego. Jednak nieubezpieczonych przyjmie on za darmo, tylko jeśli skłamią, że ubezpieczenie mają
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiadał, że od 1 stycznia darmowy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli także nieubezpieczeni. W listopadzie, w rocznicę pracy rządu, chwalił powszechny dostęp jako swoje największe osiągnięcie (obok darmowych leków dla osób po 75. roku życia). – Zapewniamy dostęp do opieki medycznej także nieubezpieczonym od 2017 r. – mówił. 21 listopada w Polskim Radiu powtórzył, że od 1 stycznia obywatele będą mogli odwiedzać lekarza rodzinnego bez sprawdzania ubezpieczenia.
Ministerstwo uzasadniało, że zmiana ustawy zdrowotnej „wyeliminuje sytuacje, w których pacjent nie skorzystał ze świadczeń POZ z obawy przed poniesieniem kosztów”. Leczenie w poradniach specjalistycznych i szpitalach nadal miało być płatne.
Ale rzeczywistość jest inna.
Ubezpieczenia zdrowotnego nie mają dziś głównie zatrudnieni na „umowach śmieciowych”; według Radziwiłła to ponad 2 mln osób (6 proc.). W systemie eWUŚ, elektronicznej bazie ubezpieczonych, wyświetlają się na czerwono jako osoby bez prawa do darmowe
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.
Ten post ma 14 komentarzy. Zaloguj się, aby je przeczytać i dołączyć do dyskusji.