Ich Ministerstwo zdrowia chce sprowadzić z Ukrainy kilka tysięcy lekarzy i pielęgniarek

0
Praga musi sprowadzić tysiące lekarzy z Ukrainy, bo w kraju ich brakuje. Być może już wkrótce Czesi przed przyjściem do szpitala będą musieli opanować podstawy języka ukraińskiego. Ministerstwo zdrowia chce sprowadzić z Ukrainy kilka tysięcy lekarzy i pielęgniarek, których brakuje w tutejszych szpitalach. Absolwenci czeskich szkół medycznych nie chcą pracować za czeskie wynagrodzenia, które wprawdzie nie należą do małych, średnia pensja lekarza wynosi dziś prawie 70 tys. koron (ok. 2400 euro), jednak na Zachodzie lekarze zarabiają co najmniej dwa razy tyle, i to spędzając w pracy znacznie mniej czasu. Setki młodych czeskich lekarzy wyjeżdżają więc zaraz po studiach, przede wszystkim do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Tylko w zeszłym roku wyemigrowało 440 medyków. Także czeskie pielęgniarki znajdują zatrudnienie w Niemczech i Austrii, szczególnie w tamtejszych domach seniora. Problem będzie się pogłębiać. "Liczbę lekarzy po roku 2020 trzeba będzie zwiększyć aż o 2,5 tys. nowych
Treść została skrócona. Zaloguj się, aby zobaczyć pełną treść.