Wojsko ma pomysł skąd wziąć lekarzy...
PV:
Sejmowa Komisja Obrony Narodowej wysłuchała informacji MON na temat funkcjonowania wojskowej służby zdrowia. Wiceminister Czesław Piątas poinformował, że obecnie służba ta jest zbyt duża jak na potrzeby zreformowanej, sprofesjonalizowanej armii. Chodzi jednak o infrastrukturę, podczas gdy braki kadrowe sięgają 36% - na ponad 1,6 tys. stanowisk lekarskich w Siłach Zbrojnych obsadzonych jest ok. tysiąca.
Szpitale wojskowe, które wchodzą w skład systemu, przyjmują w znacznej mierze pacjentów cywilnych, otrzymując za to wynagrodzenie od Narodowego Funduszu Zdrowia. Prowadzona jest restrukturyzacja wojskowych placówek opieki zdrowotnej. MON przewiduje, że zbędne wojsku szpitale i sanatoria zostaną przekazane samorządom.
Według stanu z lipca tego roku, w Wojskach Lądowych spośród 364 stanowisk nieobsadzonych pozostaje 191, w Siłach Powietrznych na 114 stanowisk wolne są 53, w Marynarce Wojennej na 76 stanowisk lekarskich 36 jest bez obsady, a w Wojskach Specjalnych na 16 stanowisk jest sześć wakatów. W Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych na 118 stanowisk nieobsadzone jest 58, zaś w Inspektoracie Wojskowej Służby Zdrowia na 891 wolne jest 251.
Studia dla lekarzy wojskowych odbywają się przede wszystkim w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, chociaż pojedynczy kandydaci na lekarzy wojskowych trafiają z innych uczelni. Utworzono też Centrum Kształcenia Podyplomowego w strukturach Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Według MON brak lekarzy wojskowych należy rozwiązywać poprzez stwarzanie im lepszych niż do tej pory warunków finansowych.
Tymczasem trwa uzupełniające postępowanie kwalifikacyjne dla studentów uczelni medycznych, którzy ukończyli pierwszy rok studiów, a chcieliby wstąpić do Sił Zbrojnych w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych w korpusie osobowym medycznym. Na studentów medycyny czeka 35 wolnych miejsc, z czego 18 na studentów kierunku lekarskiego z UM w Łodzi oraz 17 miejsc na studentów z innych krajowych uczelni medycznych (w tym z kierunków studiów: lekarskiego 9, lekarsko-dentystycznego 4, farmacji 4).
Kandydaci mogą zarejestrować się na stronie internetowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz powinni złożyć komplet dokumentów w siedzibie uczelni do 29 października. Ponadto, ze strony internetowej WSO WL można pobrać: wniosek, kwestionariusz oraz informacje dotyczące egzaminów z języka angielskiego oraz wychowania fizycznego.
Postępowanie kwalifikacyjne dla osób, które złożą komplet dokumentów w WSO WL, odbędzie się 20 listopada w Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi. Kształcenie specjalistyczne (wojskowe i medyczno-wojskowe) prowadzone będzie na bazie UM w Łodzi i Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi.
Zdeklarowani studenci, którzy pozytywnie przejdą postępowanie kwalifikacyjne i podpiszą umowy na pełnienie służby kandydackiej, będą kontynuowali naukę w macierzystych uczelniach lub na UM w Łodzi na koszt MON, posiadając status podchorążego WP. Resort ON zrefunduje koszty nauki w formie równoważnika finansowego stanowiącego równowartość kosztów zakwaterowania, wyżywienia, przejazdów i uposażenia miesięcznego.
z mp.pl
Access to the content of the website only for logged in doctors