nawracające zapalenie stawów (reaktywne)- dziecko 1,5 roku
PV:
Problem dotyczy córeczki mojej siostry. Na początek trochę faktów:
25 VII br - ropne zap. migd. podnieb. leczone a/biotykiem (palpacyjnie powiększona śledziona)
12 IX - inf. p.pok (wymioty, biegunka- 2 dni)
6 X - szczepienie prevenar 13 (3 dawka)i infanrix hexa (4 dawka)
od początku XI nawracające dolegliwości bólowe głównie lewego stawu biodrowego, później także prawego st. biodr i prawego st. kolanowego
Dolegliwości bólowe o różnym nasileniu- od zgłaszania bólu przy wchodzeniu po schodach, przy siedzeniu w foteliku samochodowym, przez ból przy chodzeniu (utykanie, chodzenie bez zginania nóżki w stawie biodrowym i kolanowym, po b. silny ból z przymusową pozycją leżenia tylko na brzuszku, płacz, nieprzespane noce itp. )
10 XI RTG stawów biodrowych bz.
18 XI usg zapalenie stawu biodrowego lewego
20-22 XI oddział pediatryczny- podejrzenie reaktywnego zapalenia stawów
w bad. lab. leukocytoza limfocytarna, CRP 11,8mg%, OB 25mm/h, pozostałe parametry lab. w granicach normy. badanie moczu bz, posiew krwi ujemny, yersinioza (-) borelioza (-). bad laryng- wirusowa inf. bł. śluzowej nosa i gardła, brak aktywnych ognisk zak. bakt. gdo.
leczona NLPZ z poprawą. wypisana do domu z zaleceniem zgłoszenia się 23.11 do oddziału dziecięcego szpitala reumatologicznego. (w zaleceniach ibuprofen 3x100mg, bioprazol 1x10mg, lacidofil 1x1)
23 XI-05 XII oddział reumatologii dla dzieci. rozpoznanie reaktywnego zapalenia stawów. nie udało się jednoznacznie określić czynnika etiol. wyniki badań w załączniku. Leczona : Naproxen, Polprazol, Nystatyna, Calcium, Betadrin, krio, kinezyterapia- z poprawą. w zaleceniach: Naproxen 3ml na noc przez tydzień, później doraźnie.
06 XII naproxen wg zaleceń tylko wieczorem
07 XII nawrót dolegliwości bólowych, utykanie. dziewczynka poza tym zdrowa. Wg matki od czasu do czasu (np. po przebudzeniu) słychać zalegania wydzieliny w gdo, dziewczynka odchrząkuje i dalej jest ok., bez kaszlu, kataru, bez podwyższonej temp. konsultacja z lekarzem z oddz. reumatologii- przeleczyć w poradni POZ "infekcje" gdo antybiotykiem o szerokim spektrum, brak objawów osłuchowych infekcji. Pediatra z POZ- stanowczo się nie zgadza, nie włącza antybiotyku na "odchrząkiwanie" wydzieliny, bez cech infekcji gdo.
Siostra pyta mnie co robić. Pomóżcie proszę rozstrzygnąć, czy podać dziecku antybiotyk/ jaki?, Jaką diagnostykę/ w którym ośrodku można jeszcze wdrożyć dla wyjaśnienia przyczyny dolegliwości.
ps. na zdjęciach wyniki badań z oddziału reumatologii
Access to the content of the website only for logged in doctors