Ból i obrzęk palców dłoni, osteoporoza
PV:
Kochani pomóżcie bo już nie wiem w jakim kierunku pogłębić diagnostykę i gdzie
wysłać pacjentkę. Jest to bliska mi osoba z rodziny. Mieszkamy w Krakowie.
Pacjentka lat 66 od około 12 lat cierpi na ból i obrzęk palców dłoni. Dolegliwość pogłębiła się tak, że teraz z trudem posługuje się rękoma .Poza tym jest mobilna i ogólnie zdrowa.
Z wywiadu: Dodatni wynik w kierunku RZS u babci pacjentki.
Nie można wykluczyć chorobę Pageta sromu u matki pacjentki ale to tylko sugestia bo biopsja sromu w końcowym stadium choroby nie była przeprowadzona. Matka chorowała na zaawansowaną osteoporozę ze złamaniami.
Ostatnie RTG dłoni w załączeniu wskazuje na znaczną odcinkową przebudowę struktury kostnej. W USG bardzo nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach PIP oraz DIP z towarzyszącym wysiękiem wokół, widocznym od strony grzbietowej i dłoniowej, bez przerostu błony maziowej i aktywności w PD. Zarysy kostne nierówne. Nie uwidoczniono nadżerek. Nerw pośrodkowy i aparat wiązadłowy prawidłowy. W stawach nadgarstka bez wysięku. W stawach MCP niewielkie zmiany.
Z badań laboratoryjnych wykonano: morfologię, OB, CRP, RF, anty CCP, ANA1,proteinogram, GGTP, ALP, LDH, kreatynina, glukoza, Fe, Na, K, Ca, P, TSH,CK, kwas moczowy,Wit.D3, HBS, HCV, Borrelia IgG, IgM , TSH, ATPO, ATG, HGH oraz badanie ginekologiczne i USG brzucha.
Wszystkie wymienione badania nie wykazywały istotnych odchyleń od normy za wyjątkiem:
ATPO (266) – w USG tarczycy dwa guzki 7x4 i 4 mm bez patologicznego unaczynienia.
Uwagę zwraca Densytometria z rozpoznaniem osteoporozy
kręgosłup lędźwiowy wskaźnik T (score) -4,2 SD i szyjka kości udowej wskaźnik T(score) -2,6 SD
TBS L1-L4: 1,208 struktura kości zaburzona
W RM kręgosłupa szyjnego nasilone zmiany zwyrodnieniowe w stawie międzykręgowym C3/C4 z odczynem zapalnym w tym stawie (z obrzękiem szpiku kości tworzących ten staw) Ponadto MR kręgosłupa szyjnego bez istotnych zmian.
Pacjentka od grudnia 2022 w leczeniu osteoporozy. Zastosowano lek Prolia 60 mg
1 ampułko-strzykawka co 6 miesięcy. Pacjentka suplementuje wapń i witaminę D3. Cztery miesiące od zastosowanego leku klinicznie i subiektywnie bez poprawy.
[edytowano przez administratora]
Access to the content of the website only for logged in doctors